Świetlica wiejska - historia

Świetlica wiejska w Wolwarku została utworzona z budynku byłej remizy strażackiej OSP Wolwark.
Po rozwiązaniu lokalnej jednostki gaśniczej OSP w Wolwarku obiekt kilka lat stał opuszczony i niszczał bez gospodarza będąc też niestety dewastowanym przez ówczesną młodzież.
Po konieczności zwolnienia lokalu w szkole przez istniejące wówczas Koło Gospodyń Wiejskich przystąpiło ono w czynie społecznym do remontu remizy i przeistoczenia jej na obiekt użytkowy i tak powstała świetlica wiejska w Wolwarku.
Z czasów remizy strażackiej zachował się tylko jeden puchar drużyny w Wolwarku oraz kilka wazonów. Do dnia dzisiejszego zachowała się także legitymacja członkini OSP Wolwark Mirosławy Ch.
To nieliczne ślady po OSP Wolwark. Jedną z najcenniejszych pamiątek jaka się zachowała po OSP Wolwark jest coś na co dzisiaj nie zwracamy już uwagi. Syrena strażacka na słupie obok świetlicy będąca dzisiaj pomnikiem tamtych aktywnych społecznie czasów.
Budynek w czynie społecznym przeszedł spory remont. Zostały wykonane podłogi z płytek lastriko oraz wygładzone tynki pokryto farbami kredowymi i emulsyjnymi. Wymieniono okna w dwóch salach, naprawiono uszkodzone lampy wewnętrzne, powymieniano żarówki.
Na zewnątrz dobudowano niewielkie pomieszczenia z których w jednej części zrobiono prowizoryczną toaletę a w drugiej kantorek gospodarczy i schowek na opał.
Budynek otrzymał nowy natrysk na tynk i zarazem nowy kolor.

To wszystko odbyło się w czynie społecznym, rękoma mieszkańców i za to im chwała.
Nie wolno nam zapomnieć o ich trudzie jaki włożyli w ten budynek dla wspólnego dobra naszego i kolejnych pokoleń.

 fot. 1  Sala duża